Wtorek, 17 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
ZNACZENIE ETYKI W TORZE (3)

MOSZE

moses_defending_daughters_jet_hi_(2).jpg
Mojżesz staje w obronie córek Jitro, Charles Le Brun (1619-1690)

Przy wyborze przez Boga najpierw Noacha, a później Awrahama do wypełnienia ich misji decydujące okazywały się etyczne aspekty ich charakterów.

Podobnie z trzecią postacią. Jest nią Mosze (Mojżesz).

...

Trzy momenty z jego życia okazują się tak ważne, że Tora informuje nas o nich zaraz po stwierdzeniu, że stał się dorosłym człowiekiem.
Widząc prześladowanego hebrajskiego niewolnika staje w jego obronie i zabija jego prześladowcę - Egipcjanina. Następnie w sporze dwóch Hebrajczyków stara się powstrzymać napastnika. Po kilku dniach - i to trzecie wydarzenie, o którym opowiada Tora - Mosze broni córek Jitro (zwierzchnika Midianu) przed przemocą ze strony pasterzy. Broni kobiet należących do OBCEGO plemienia.

Te trzy wydarzenia informują nas o wszystkim, co jest niezbędne, aby zrozumieć, dlaczego Bóg wybrał go na przywódcę i proroka.

Gdybyśmy wiedzieli tylko o tym, że w obronie Hebrajczyka zabił egipskiego nadzorcę, moglibyśmy uznać Moszego za kogoś, komu chodzi nie tyle o sprawiedliwość, co jedynie o sprawiedliwość w obronie rodaka. Czyli jego motywacja byłaby "plemienna". Jednak ostatnia sytuacja przekonuje, że chodzi mu o SPRAWIEDLIWOŚĆ, a nie o Hebrajczyków, bo reaguje na prześladowanie nie-Hebrajczyków przez nie-Hebrajczyków.

Tora uczy nas, że prawdziwy prorok reprezentujący Boga jest wrażliwy na wszystkie rodzaje niesprawiedliwości, a nie tylko te, które skierowane są przeciwko jego ludowi. To jest przyczyna, dla której Mosze wkracza, gdy Egipcjanin prześladuje Hebrajczyka, gdy Hebrajczyk postępuje nieetycznie i gdy ludzie z innego narodu traktują niesprawiedliwie ludzi z innego narodu.

Postawa Moszego w tych trzech przypadkach - reakcja na trzy próby jego charakteru - okazała się wystarczająca, aby przekonać Boga, że znalazł właściwego posłańca w dziele wyzwalania ludu Izraela z niewoli.

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota