Wtorek, 17 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
PRZY OKAZJI DZISIEJSZEGO SUPERKSIĘŻYCA

14 listopada 2016

ksi2_(2).jpg

W Torze, w pierwszej księdze, w opisie stwarzania świata, czytamy:

"I uczynił Bóg dwa ogromne światła - większe światło, aby rządziło dniem i mniejsze światło, aby rządziło nocą".
"Wajaas Elohim et-szenej hameorot hagdolim et-hamaor hagadol le-memszelet hajom weet hamaor hakaton le-memszelet halajlah weet hakochawim."

Dlaczego te "ogromne światła" nie są po prostu nazwane swoimi imionami: Słońce i Księżyc?

Judaizm rodził się w epoce, gdy Słońce i Księżyc traktowane były przez wiele ludów jako bogowie. Aby się temu zdecydowanie przeciwstawić, aby OBALIĆ ICH KULT i zaznaczyć ich wyłącznie UTYLITARNĄ funkcję, nie są one nawet określone swoimi imionami, ale nazwane wyłącznie "światłami" - większym i mniejszym. Zostają w ten sposób PONIŻONE.

Ostentacyjna rezygnacja z powiedzenia wprost, że te "dwa światła" to Słońce i Księżyc, NIE JEST tu wcale PRZYPADKOWA. Natomiast bardzo znaczące jest podkreślenie, że zostały stworzone przez Boga i to wyłącznie do spełniania konkretnych zadań, co dowodzi, że same nie mogą być uznane za bóstwa.

>Wszystko, co istnieje, jest stworzone przez Boga. A więc nic poza Bogiem nie jest bogiem, bo to jedynie Jego wytwór. Nawet Słońce i Księżyc - do których modlą się Egipcjanie i inne ludy, to tylko obiekty, stworzone przez Boga. Po prostu "światła" - "większe i mniejsze".<


Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota