Wtorek, 17 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
POST ESTERY 2016

Ester.jpg

Święto Purim  (link: więcej o Purim) w roku 2016 zaczyna się z zachodem słońca 23 marca, w środę.

Poprzedza je dzienny post. 

Post Estery przypada 13 dnia miesiąca adar (dzień przed Purim). Czyli w tym roku (2016) jest to środa, 23 marca.

Post Estery (Taanit Ester) został ustanowiony, by upamiętnić post, któremu poddała się Estera, a także wezwani przez nią Żydzi, w tym dniu, gdy zebrali się, aby błagać Boga o wybawienie przed zamiarami Hamana planującego ich zagładę.

Post Estery obejmuje zakaz jedzenia i picia od świtu do nadejścia nocy (pojawienia się gwiazd na niebie), odmawianie modlitw błagalnych (Selichot), czytanie Tory i dodawanie Aneinu („Odpowiedz nam”) do błogosławieństwa Szema kolenu w słowach modlitwy Szmone esre podczas Minchy. Post ten (nakazany przez rabinów, a nie przez Torę) nie obowiązuje kobiet w ciąży, karmiących lub osób chorych i słabych.

Tego samego dnia przeznacza się pieniądze na potrzeby biednych, aby upamiętnić dar "pół szekla" składany w czasach Świątyni. Dlatego dobrze jest, gdy te monety są "połówkami" pewnej całej sumy (np. półdolarówki, a w Polsce - np. monety pięciozłotowe, jako "połówki" banknotu dziesięciozłotowego). Tradycyjnie są to trzy monety, ponieważ  w parszat Szekalim trzykrotnie pojawia się słowo teruma [wyznaczony dar].

close this window


 

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota