Wtorek, 17 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
JARCAIT CADYKA ELIMELECHA Z LEŻAJSKA

pytanie od JR :


W jakim terminie w roku 2014 odbędzie się spotkanie Żydów w Leżajsku przy grobie Elimelecha?

Elimelech.jpg
Ohel cadyka Elimelecha z Leżajska

odpowiedź:


Rabi Elimelech z Leżajska zmarł 21 dnia miesiąca adar.

Czyli tego dnia obchodzi się jego jarcait (jorcait).

Jednak rok 5774 (2014) jest rokiem przestępnym. Ma dwa miesiące adar - adar riszon (czyli adar I) i adar szeni (adar II).


  • 21 dzień adar I zaczyna się 20 lutego po zachodzie słońca.
  • 21 dzień adar II - 22 marca (sobota) po zachodzie słońca.

Jarcait (rocznica śmierci) cadyka Elimelecha wypada 22-23 marca, ponieważ rocznicę śmierci w roku przestępnym obchodzi się (zazwyczaj) częściej w adar II niż adar I. To znaczy, że 21 lutego będą obecni w Leżajsku chasydzi, ale główne obchody rocznicy śmierci odbędą się ponad miesiąc później.


Rabin Elimelech urodził się w roku 1717. Jego rodzice - rabin Eliezer i jego żona Mirusz, zajmowali się handlem. Z ich siedmiu synów, dwóch stało się wielkimi postaciami w świecie chasydzkim: rabin Meszulam Zusza (Zusja) z Annopola i rabin Elimelech z Leżajska. Obaj bracia od wczesnej młodości znajdowali się pod wpływem mistycznych nauk rabina Izaaka Lurii (1534-1572). Najpierw studiowali Torę i księgi kabalistyczne u Szmelke Horowica z Tykocina, później wędrowali po ówczesnej Polsce  - nauczając.

W roku 1772 rabin Elimelech zamieszkał w Leżajsku. Tam też napisał dzieło swego życia "Noam Elimelech” (Łagodność Elimelecha), w którym określał rolę, jaką powinien spełniać w społeczności sprawiedliwy (cadyk). Dzieło to stało się podstawą zasad organizacji ruchu chasydzkiego, który opierał się na grupach wyznawców skupionych wokół swojego nauczyciela i mistrza. Uczniami Elimelecha byli między innymi Naftali z Ropczyc, Menachem Mendel z Rymanowa i Magid z Kozienic.

Po śmierci Elimelecha w roku 1786, cadykiem w Leżajsku został jego najstarszy syn Eleazar (zmarł w roku 1806), natomiast młodsi synowie zamieszkali w Chmielniku i Mogielnicy i tam założyli dynastie cadyków. Ostatnim z leżajskich cadyków był wnuk Elimelecha - Naftali (zmarł w 1844).

.......WYSZUKIWARKA GOOGLE DLA NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ

KLIKNIJ:google_logo.jpg

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota