Środa, 18 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
TELEDYSK NA CMENTARZU

pytanie od KB :Ostatnio w internecie pojawił się teledysk rapowej piosenki:

http://www.youtube.com/watch?v=qb2YLqz4U6A

nakręcony na cmentarzu żydowskim w Katowicach.

Proszę o opinię, czy z punktu widzenia Halachy właściwe jest wykonywanie utworów muzycznych na cmentarzu.

DSC_0018.jpg

odpowiedź :


A więc tak: halacha nie zezwala na wykonywanie tego typu inscenizacji na żydowskim cmentarzu.

Jednak trzeba pamiętać, że halacha dotyczy i obowiązuje jedynie Żydów. Religijnych Żydów.

Dla nie-Żydów istnieją przepisy wynikające nie z halachy, ale z prawa własności terenu cmentarza. Jeżeli właścicielem terenu cmentarza jest gmina żydowska, to bezprawne jest wykorzystywanie cmentarza w ten sposób - bez zgody gminy. To nie jest teren publiczny. Nie wiemy, czy realizatorzy wideo poprosili o taką zgodę i czy ją otrzymali.

Z kolei sam teledysk i piosenka wyglądają na poważne. Z tego punktu widzenia naruszenie przestrzeni cmentarza i jego wykorzystanie do realizacji teledysku, o ile zgody nie było, nie jest drastyczne, choć może było nielegalne lub - co najmniej - nieformalne.

...

Generalnie, na cmentarzu obowiązują następujące reguły halachiczne:

Zakazane są: śmiech, niepoważne zachowanie, rozmowy na powszednie tematy, jedzenie, picie, palenie, siedzenie na grobie lub stawanie na nim, taniec, śpiew.


Istnieje także zakaz publicznego wykonywania micwot (wypełniania przykazań) na cmentarzu, co w praktyce halachicznej oznacza, że nie wolno zbliżać się do grobu, gdy widać cicit lub tefilin. Nie wolno także studiować Tory lub modlić się w bliskości grobu bez związku ze zmarłym. Można wypowiadać jednak słowa Tory i Psalmów, gdy ich jedynym celem jest pokreślenie zasług zmarłego.

Te zakazy wynikają z szacunku dla zmarłego, który nie może już wypełniać przykazań. Żyjący człowiek, odwiedzający cmentarz, powinien powstrzymywać się od  - nawet nieintencjonalnego - wykazywania swojej wyższości nad zmarłymi.

.......WYSZUKIWARKA GOOGLE DLA NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ

KLIKNIJ:google_logo.jpg

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota