Środa, 18 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
PESACH: DATA I ŻYCZENIA

pytania od D. (1) i G. (2) :

1. Czy pierwszy Seder w tym roku (2006) zaczyna się w środę 12 kwietnia kalendarza greckiego wieczorem, czy w czwartek 13 kwietnia wieczorem czyli 15 nisan?

2. Chciałabym wysłać życzenia z okazji Święta Pesach do starszej osoby żyjącej w Izraelu. Nie wiem jak głęboko wierzącą jest osobą. Proszę doradzić mi, jak powinny brzmieć życzenia. Nie chciałabym urazić uczuć religijnych tej osoby niewłaściwym sformułowaniem.

odpowiedź :


Uwaga: aktualizowany kalendarz świąt na bieżący rok znajduje się tutaj

...

W tym roku (2006) Pesach zaczyna się w środę, 12 kwietnia - bo od zachodu słońca tego dnia liczy się już 15 dzień miesiąca nisan (dzień w kalendarzu żydowskim zaczyna się nie o północy, ale o zachodzie słońca).

Pierwszy Seder obchodzimy więc w środę wieczorem, po zapadnięciu zmroku, ale przed ukazaniem się na niebie trzech gwiazd średniej wielkości. Świece natomiast należy zapalić na kilkanaście (18) minut przed zachodem słońca. Po zapaleniu świec następuje moment składania życzeń: "Chag sameach" (Szczęśliwych Świąt) lub "Chag sameach wekaszer"  ("Szczęśliwych i Koszernych Świąt"). I takie właśnie życzenia nadają się znakomicie także do korespondencji z okazji Pesach, razem z wszystkimi logicznymi urozmaiceniami, jak np.:  "Spokojnych, Szczęśliwych Świąt Pesach", "Pogodnych Świąt" itd.

 

Kliknij: KALENDARZ ŚWIĄT

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota