Wtorek, 17 Październik 2017
 

Z ostatnich dni
PIĘKNO KREACJI - STAŁY KONKURS FOTOGRAFICZNY

cc_1_1.jpg

W Torze (Bereszit - Księga Rodzaju) czytamy:Bóg zechciał, aby zebrały się wody pod niebem w jedno miejsce i aby ukazał się ląd. I tak się stało. Bóg nazwał ląd ziemią, a zbiór wód nazwał morzami.

I wiedział Bóg, że [to] jest dobre.

Bóg zechciał, aby ziemia wydała roślinność: rośliny dające nasiona, drzewo owocowe, które wydaje owoc, w którym jest jego nasienie zgodnie z jego gatunkiem, na ziemi. I tak się stało. I ziemia wydała roślinność: rośliny dające nasiona zgodnie z ich gatunkiem i drzewo wydające owoc, w którym jest jego nasienie zgodnie z jego gatunkiem.

I wiedział Bóg, że [to] jest dobre. (...)

Bóg zechciał, aby były światła na sklepieniu nieba, żeby oddzielały pomiędzy dniem i nocą i by stały się wyznacznikami świąt, dni i lat. I aby stały się światłami  na sklepieniu nieba, aby oświetlać ziemię. I tak się stało. (…)

I wiedział Bóg, że [to] jest dobre. (...)

Bóg zechciał, aby woda zaroiła się rojem żywych istot. I aby ptactwo latało nad ziemią pod sklepieniem nieba. Stworzył Bóg olbrzymie zwierzęta morskie i wszystkie żywe istoty pełzające, którymi zaroiły się wody, zgodnie z ich gatunkiem i wszelkie ptactwo skrzydlate zgodnie z jego gatunkiem.

I wiedział Bóg, że [to] jest dobre. (...)

Bóg zechciał, aby ziemia wydała żywe istoty zgodnie z ich gatunkami ssaki, płazy i zwierzęta ziemi zgodnie z ich gatunkami. I tak się stało. Uczynił Bóg zwierzęta ziemi według ich gatunków i ssaki według ich gatunków i wszystkie płazy ziemi według ich gatunków.

I wiedział Bóg, że [to] jest dobre.Bóg stworzył wspaniały świat, pełen pięknych kolorów i kształtów, zapachów i barw, roślin i zwierząt, gór i jezior, gwiazd i planet.


Ludzie, którzy nie potrafią zachwycić się pięknem świata, ani starać się zrozumieć zawartej w tym pięknie mądrości, swoją postawą grzeszą przeciwko Stwórcy.

Talmudyczna tradycja naucza, że człowiek będzie rozliczony po śmierci nie tylko  z tego, co uczynił, ale także z tego, czego w życiu zaniechał. W tym z niedostrzegania piękna i uroków świata, a także z odmawiania sobie przyjemności życia, również tych czysto fizycznych i zmysłowych: na przykład chociażby rezygnacji ze smacznych potraw. Tę myśl Talmudu można rozumieć równie dobrze dosłownie, jak i metaforycznie: „Pewnego dnia człowiek zda sprawę z wszystkiego, co widziały jego oczy i czego, mimo że było mu dozwolone, nie posmakował” (Kiduszin 4:12). „Dałem Ci ten wspaniały i piękny świat, a ty go zignorowałeś?”.


Wielki przywódca judaizmu ortodoksyjnego w Niemczech w XIX wieku – Samson (Szimson) Rafael Hirsz, będąc już u schyłku życia, zaskoczył swoich uczniów, gdy pewnego pięknego, wiosennego dnia domagał się, aby jak najszybciej wyruszyli wszyscy razem w podróż do Szwajcarii. Uczniowie, znając dobrze zatopionego wiecznie w księgach starca, byli zdziwieni jego pomysłem.

- Dlaczego mamy jechać do Szwajcarii? – zapytali zdziwieni.

- Wiem, że już niedługo stanę przed Stwórcą – odrzekł rabin – i wiem, że będę musiał wówczas odpowiedzieć na wiele pytań. Myślę, że znajdę właściwe słowa. Ale co powiem, gdy – a jestem pewien, że to pytanie zostanie zadane – usłyszę: „Szimson, a czy widziałeś moje Alpy?” (Martin Gordon, Journal of Jewish Thought).


Jest obowiązkiem człowieka docenienie piękna świata. Dlatego mędrcy wprowadzili błogosławieństwa wypowiadane wówczas, gdy dostrzegamy majestatyczne góry, pustynie i rzeki, kwitnące drzewa, pięknych ludzi lub tęczę.

***

Zdarza się, że w niektórych momentach widzimy piękno natury  bardziej niż na co dzień i żałujemy, że nie możemy podzielić się nim z innymi. Jeżeli jednak mamy przy sobie aparat fotograficzny, czasami udaje nam się je utrwalić i wtedy inni też mogą podzielić nasz zachwyt.

Chcielibyśmy umożliwić naszym Czytelnikom taką prezentację, dlatego otwieramy w naszej galerii nowy dział, który połączony będzie ze stałym konkursem fotograficznym.

Prosimy o nadsyłanie do nas zrobionych przez Was fotografii, które pokazują piękno i wspaniałość świata. Nie narzucamy tematyki: jest ona bardzo szeroka. Mogą być to rzeczy wielki i małe, pospolite i rzadkie, kolorowe i szare.

Istnieje  tylko jeden wspólny mianownik: piękno Kreacji!

Widziane oczyma czytelników naszej strony i obiektywami ich aparatów fotograficznych.

Raz na trzy tygodnie lub raz na miesiąc wybierzemy z nadesłanych fotografii jedną, która zrobiła na nas największe wrażenie i zamieścimy ją na naszej stronie.


  • Prosimy o nadsyłanie fotografii na adres:


office@the614thcs.com


  • Fotografie mogą być podpisane imieniem i nazwiskiem autora lub jego inicjałami i tak pojawią się na stronie. Jednak jeżeli zdecydujecie się na inicjały, prosimy o podanie imienia i nazwiska do wiadomości redakcji.
  • Prosimy również o załączenie informacji, gdzie i kiedy zostały wykonane nadesłane przez Was fotografie.
  • Fotografia powinna mieć tytuł.
  • Będzie najlepiej, jeżeli objętość jednej fotografii nie przekroczy 250 KB.

 

Prezentacja pierwszej wybranej przez nas fotografii:

za trzy tygodnie, czyli 20 kwietnia 2009 roku.

 Fotografie można zobaczyć tu

ZAPRASZAMY!

Aktualności


Nowe Projekty


Ostatnie pytania


Nowe artykuły

Lombard Bytom Ruda Śląska Skup złota