Scjentologia

Scjentologia to ruch powstały jako alternatywa dla psychologii, założony przez pisarza fantastyki naukowej Lafayette’a Ron Hubbarda w 1952 roku. Sami scjentolodzy określają się mianem propagatorów zdrowego życia psychicznego i rozwoju duchowego. Wiele osób blisko związanych z tym ruchem twierdzi, że pozwolił im się uwolnić od depresji, uzależnień i różnych problemów życiowych. Jednakże czołowi psychiatrzy krytykują poglądy Hubbarda i klasyfikują jego metody psychoterapii jako pseudonaukowe.

L. Ron Hubbard i David Miscavige

Lafayette Ronald Hubbard zrobił karierę jako pisarz science fiction oraz opowieści fantastycznych. We wczesnych latach 50-tych zaczął publikować książki o psychologii samodoskonalenia, zwanej dianetyką. Według L. Rona Hubbarda, wymyślona przez niego dianetyka to „nowoczesna nauka o zdrowiu umysłowym”. Psychiatrzy jednogłośnie stwierdzili, że ta teoria jest niedorzeczna i nie ma pokrycia w żadnej naukowej koncepcji. Kiedy Hubbard zmarł w 1986 roku, David Miscavige przejął pozycję lidera scjentologów. David Miscavige, syn z polskiej katolickiej rodziny, jako 12-latek został najmłodszym profesjonalnym audytorem. W scjentologii audytor to osoba przeprowadzająca sesje terapeutyczne z innymi członkami ruchu po to, żeby oczyścić umysł. Młodemu, bo zaledwie 28-letniemu, Davidowi udało się skutecznie zająć pozycję lidera i od ponad trzech dekad Miscavige przewodzi Kościołowi scjentologicznemu.

Założenia scjentologii

Scjentolodzy wierzą, że:

• każdy człowiek jest nieśmiertelną istotą duchową z ciałem i umysłem

• ludzie są z natury dobrzy, dopiero z biegiem lat stają się skażeni przez cierpienia i troski

• każda osoba żyła już wielokrotnie i po śmierci ciała ponownie przyjdzie na świat

• scjentologia jest w stanie pomóc ludziom uporać się z wieloma problemami: narkotykami, depresją, agresją, przestępczością, analfabetyzmem itp.

Celebryci, będący scjentologami

Wiele sławnych osób zafascynowało się naukami scjentologicznymi i zostało pełnoprawnymi członkami tego ruchu. Między innymi: Tom Cruise, Kirstie Alley, Elisabeth Moss, Jenna Elfman, John Travolta.

emil

0comments

14 Paź, 2018

Nowe ruchy religijne

Comments

gimnasio