Babizm

Babizm to ruch religijny, który powstał całkiem niedawno, bo dopiero w XIX wieku, dokładnie w 1844 roku w Persji. Ali Muhammad z Szirazu, założyciel religii, ogłosił się Boskim Objawicielem i nadał sobie tytuł Bab, czyli „Brama”. Jako Prorok nowego wyznania ogłosił w swej Księdze Bayan, że wszystkie religie powinny być gotowe na przyjście Mesjasza.

Dużo osób bez wahania zmieniło wiarę na religię Baba, przyjęło tytuł „Litera Żyjącego” i wyruszyło w świat z misją szerzenia nowej, lepszej nowiny. Znakomita większość zakończyła swe życie jako męczennicy, wielu po prostu zaginęło.

Nauczanie Baba było niezwykle reformacyjne i zakładało ogromne zmiany w społeczeństwie i religii. Prorok chciał wprowadzić nowy kalendarz, monogamię oraz małżeństwa tylko pośród współwyznawców, równość każdego człowieka wobec prawa i reinterpretację dżihadu – świętej wojny. Społeczność babitów rosła w szybkim tempie, co doprowadziło do licznych prześladowań. Tysiące głosicieli babizmu zostało zabitych za swoją wiarę. Sam Baba, Boski Objawiciel, zakończył żywot rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Ciało Proroka zostało wykradzione i było przez lata ukrywane. W 1909 roku w końcu pochowano założyciela babizmu w Mauzoleum Baba w Hajfie.

Po śmierci przywódcy Muhammada z Szirazu ruch wciąż się rozwijał i rozprzestrzeniał. Z babizmu wyrósł bahaizm, który stał się oddzielną religią.

emil

0comments

19 Cze, 2019

Nowe ruchy religijne

Comments

gimnasio