Hinduizm

Hinduizm to określenie na system wierzeń religijnych, których wierni żyją głównie na Półwyspie Indyjskim. Wierzenia te, w rozmaitych odłamach, wyznaje około 1 miliard osób na świecie. Hinduizm, po chrześcijaństwie i islamie, jest trzecią największą religią. Chrześcijaństwo i islam mają jednego założyciela i wyraźny początek, tymczasem hinduizm rozprzestrzeniał się już około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Hinduizm to politeizm, czyli wielobóstwo. W zależności od czasów i odłamów, inny Bóg jest postrzegany jako najważniejszy.

Fundamenty religii

W związku z istnieniem mnogości odłamów hinduizmu, które różnią się nie tylko wierzeniami dotyczącymi poszczególnych bogów, ale również praktykami, trudno zdefiniować religię hinduistyczną. Pomiędzy gałęziami hinduizmu istnieją znaczące różnice doktrynalne. Jednakże można wyodrębnić wspólne podstawy, które są niezmienne. Hindusi mają ogromny szacunek do Wed – świętych ksiąg – powstałych pomiędzy 1500-500 rokiem p.n.e. Ważną kwestią jest wiara w reinkarnację, czyli pogląd, że dusza po śmierci ziemskiej powłoki tj. ciała może się wcielić w nową formę fizyczną. Tym samym człowiek, który dopiero umarł, może się odrodzić w ciele niemowlęcia lub zwierzęcia. Hinduizm zakłada działanie karmy. Karma to nic innego jak odpowiedzialność za wszystkie swoje czyny, zarówno dobre jak i złe, które wpływają na przyszłe doświadczenia człowieka. Kiedy jesteśmy pomocni dla innych osób, to możemy oczekiwać, że to dobro do nas wróci. Pragnieniem każdego hinduisty jest osiągniecie wyzwolenia od fizycznego bytu, to wyzwolenie jest głównym celem rozwoju duchowego.

Dewa i dewi

Dewa to hinduskie bóstwa męskie: Brahma, Wisznu, Śiwa. Dewi to hinduskie bóstwa żeńskie: Saraswati (małżonka Brahmy), Lakszmi (małżonka Wisznu), Parwati (małżonka Śiwy). Wśród wszystkich religii hinduizm ma najbogatszy panteon.

Awatarowie

Według Hinduizmu Bóg oraz bogowie co jakiś czas zstępują pomiędzy ludzi, żeby uratować ich oraz świat przed upadkiem. Bóg, który pojawił się na Ziemi nazywa się awatara. Większość hinduistów zgadza się, że najważniejszych jest dziesięć awatarów: Matsja, Kurma, Waraha, Narasinha, Wamana, Paraśurama, Rama, Kryszna, Budda, Kalkin. Największą czcią cieszą się Rama, przedstawiany jako książę Ajodhji oraz Kryszna, człowiek urodzony w pasterskiej rodzinie, który staje się władcą.

Odłamy hinduizmu

Istnieje ogromna liczba hinduistycznych odłamów – około 10 tysięcy. Każda gałąź hinduizmu czci jednego konkretnego dewa lub dewi, czasem też awatarę. Cztery główne nurty religii to:

• Wisznuizm – wyznawcy Boga Wisznu, w której to grupie jest wielu krysznaitów, oddających cześć awatarze Kryszna

• Śiwaizm – wierni czczą Boga Śiwę. Przykładają dużą wagę do praktyk takich jak – medytacja, joga, asceza itp.

• Śaktyzm – w którym hindusi oddają cześć żeńskim bóstwom – małżonkom Bogów.

• Smartyzm – wyznawcy uznają sześć bóstw i pozostawiają do indywidualnego wyboru, które z nich czcić.

emil

0comments

27 Wrz, 2019

Największe religie świata

Comments

gimnasio