Buddyzm

Buddyzm to system religijny i filozoficzny, pochodzący od nauk Siddhārtha Gautamy – Buddy. Zaliczany jest do religii nieteistycznych, czyli takich, które nie afirmują, ale też nie negują istnienia Boga. Buddyzm narodził się 2,5 tysiąca lat temu na północy Indii. Celem tej religii jest dążenie do osiągnięcia całkowitego potencjału umysłu i oświecenia – trwałego szczęścia – które każdy może zdobyć. Trudno stwierdzić, ilu buddystów jest na całym świecie, ponieważ dane na ten temat są bardzo rozbieżne. Podaje się, że buddyzm wyznaje od 230 do 500 milionów osób. W Polsce informacje o liczbie wyznawców nie są dostępne.

Siddhārtha Gautama – Budda

Siddhārtha Gautama z rodu Śakjów, późniejszy Budda, żył w latach 563-483 przed naszą erą. Wedle tradycji Budda zstąpił z nieba i narodził się na Ziemi w rodzinie królewskiej. Sławny w owym czasie mędrzec Asita przepowiedział małemu Siddhārthowi święte życie. Ojcu Buddy nie spodobała się ta wizja i postanowił odizolować dziecko od otoczenia i stworzył mu sztuczne miejsce, gdzie chłopiec dorastał. Młodzieniec rósł w odosobnieniu, opływając w luksusy, lecz pewnego dnia wyszedł potajemnie ze swojego pałacu i to właśnie zmieniło jego życie na zawsze. Zobaczył bowiem starego człowieka i zrozumiał, że starość czeka każdego. Następnie na swojej drodze napotkał ciężko chorą osobę a zaraz potem śmierć – zwłoki niesione przez żałobników. Kolejnym człowiekiem, jakiego zobaczył był pobożny, skromnie ubrany stary mędrzec. Jedynie staruszek wydawał się być zadowolony. Ten przełomowy moment sprawił, że Budda podjął decyzję znalezienia drogi ku wyzwoleniu z cierpienia.

Sansara

Buddyzm uważa sansarę za cykl przemian, który dotyczy wszystkich bytów i polega na niekończącym się procesie tworzenia i upadku. Sansara oznacza „wędrówkę”. Człowiek po śmierci, w zależności od tego, ile karmy nagromadził w ciągu życia, przechodzi na inny poziom istnienia. Przyjmuje inne ciało, inną formę fizyczną.

emil

0comments

11 Gru, 2018

Największe religie świata

Comments

gimnasio